Marek Żak
Książki
Specyficzny styl rodem z harlequina, erotyzm (jeden z recenzentów nazwał jedną z jego powieści pornolem), prosty, szorstki język, aż po surrealizm i czarny humor to cechy charakterystyczne powieści autora. Kontrowersyjność i cynizm bohatera - Polaka stanowi odwrócenie postawy znanego i szlachetnego bohatera romantycznego, mającego najlepsze intencje, ale wiecznie przegrywającego i poszkodowanego przez los.Szczęśliwy w Ameryce
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Albatros
Patroni medialni:

II wojna światowa zbliża się ku końcowi. Polak - dr Marek Gar wyjeżdża do Ameryki, w ramach programu przejęcia niemieckich naukowców i wykorzystania ich w zbliżającej się konfrontacji z ZSRR. Ma zapewniona pracę w jednym z koncernów farmaceutycznych.

Jakie czeka go życie w Ameryce? Czy szczęście, dzięki któremu przeżył wojnę będzie nadal mu sprzyjać? Czy spełnią się jego zawodowe ambicje i prywatne zamierzenia?

"Szczęśliwy w Ameryce" jest kontynuacją powieści "Szczęśliwy w III Rzeszy", w której opisano historię Polaka, przebywającego w niemieckiej firmie i odnoszącego tam ogromne sukcesy. W obydwu powieściach przedstawiono zupełnie nowe spojrzenie na historię Polski w czasie i bezpośrednio po II wojnie światowej, które zaczyna stopniowo zdobywać sobie coraz większe poparcie wśród historyków.

"Po 1943 roku losy Polski, de facto, mógł zmienić tylko inny przebieg działań wojennych - zatrzymanie ofensywy sowieckiej i pokonanie Niemiec przez mocarstwa zachodnie" - dr Łukasz Kamiński, Instytut Pamięci Narodowej (Tygodnik Powszechny nr 20, 2010)

W tle powieści, oprócz spotkania ze St. Mikołajczykiem, są poruszone niemal wszystkie ważne sprawy, polityczne i nie tylko, tamtych czasów, czyli: - oddanie Polski Stalinowi było zapłatą za udział w wojnie, - dlaczego Żydzi w Ameryce nie poruszali sprawy holocaustu, w czasie trwania wojny? - czy zrzucenie bomby na bezbronną Hiroszimę nie było zbrodnią ludobójstwa? - odrzucenie, w wyniku nacisku Stalina, planu Marshalla przez Polskę i przyjęcie go przez Niemcy, które wywołały wojnę, było kolejnym przyczynkiem regresu cywilizacyjnego naszego kraju, - bezwzględne korzystanie przez Amerykanów ze wszystkich zdobyczy III Rzeszy i nagradzanie ich twórców...

Strona wydawnictwa:
www.wydawnictwoalbatros.pl

Linki do recenzji:
www.subiektywnieoksiazkach.pl/2012/06/marek-zak-szczesliwy-w-ameryce.html
www.webook.pl/b-39796,Szczesliwy_w_Ameryce.html
kurierliteracki.blogspot.com/2011/07/marek-zak-szczesliwy-w-ameryce.html

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012-2024 | strony internetowe, reklama: NITROSTUDIO panel administratora